II Ludowe Grzybobranie
Podczas grzybobrania uczestnicy rywalizowali w trzech konkursach. Pierwszy dotyczył najbardziej pomysłowego przebrania związanego z tematem wydarzenia. Drugi polegał na zebraniu największej liczby grzybów. Trzeci nagradzał najbardziej kreatywną i wesołą prezentację wyrobów z grzybów. Po emocjonujących zmaganiach odbyła się wspólna biesiada, podczas której można było spróbować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Wyniki:
- Cudze chwalicie, swojego nie znacie:
- KGW Lubogoszcz,
- Akademia Dorosłego Człowieka,
- KGW Spokojna.
- Największą ilość grzybów:
- KGW Lgiń,
- KGW Siedlnica,
- KGW Radzyń.
- Grzyb nad grzyby:
- KGW Siedlnica,
- KGW Stare Drzewce,
- KGW Kandlewianki.
- Nagroda specjalna:
- ODR Kalsk
- KGW Lubogoszcz
Powstaje Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich. Obecni byli m.in. Starosta Wschowski Waldemar Starosta, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku i Lubuskiego Oddziału ARiMR.
Starosta Wschowski Waldemar Starosta wskazał, że inicjatywa porozumienia z KGW to kolejny krok we współpracy na poziomie powiatowym. „W powiecie wschowskim mamy 20 Kół Gospodyń Wiejskich. No i teraz można zadać pytanie, jaka jest tutaj rola powiatu? My jako powiat absolutnie nie wchodzimy w rolę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która jest tutaj wiodącą instytucją, jeżeli chodzi o finansowanie i współpracę z kołami. Chcemy natomiast taką dodatkową współpracę zawrzeć” - powiedział. Starosta dodał, że powiat zamierza wspierać KGW w ubieganiu się o środki finansowe i organizacji lokalnych wydarzeń, a Rada KGW będzie służyć jako platforma kontaktu z ARIMR oraz innymi instytucjami.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Przemysław Osiński, dyrektor lubuskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podkreślił znaczenie współpracy z KGW. „Wspieramy tutaj zarówno rolników, jak i Koła Gospodyń Wiejskich na terenie województwa lubuskiego,” powiedział. Wskazał, że ARIMR angażuje się w finansowanie szkoleń oraz imprez organizowanych przez KGW, ułatwiając im poszerzanie działalności. „Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje ze strony Kół Gospodyń Wiejskich,” dodał, zapewniając o dalszym wsparciu instytucji dla aktywności kół i ich rozwoju w regionie.
Program „Odnowa Wsi”, realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, to kolejna inicjatywa wspierająca KGW. Jak zaznaczył Zbigniew Kołodziej, również i w tym roku lokalne koła, takie jak KGW Kowalowianki, otrzymały dofinansowanie, a wsparcie to będzie kontynuowane w przyszłym roku. „Lubuska Odnowa Wsi” jest skierowana do aktywnych stowarzyszeń i kół, których w regionie nie brakuje.
Głównym organizatorem wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalewie-Kowalowianki. II Ludowe Grzybobranie odbyło się pod Honorowym Patronatem Starosty Wschowskiego i zostało dofinansowane ze środków Powiatu Wschowskiego.